artykuły

Pieczywo podczas diety

17 lutego 2017

Czy osoby odchudzające się mogą jeść pieczywo? Oczywiście! To podstawa piramidy żywieniowej – produkty zbożowe powinny być głównym źródłem energii w codziennej diecie. Ciemne pieczywo to również źródło cennego błonnika, witamin z grupy B i minerałów, dlatego jeśli chcecie schudnąć, nie rezygnujcie z chleba.

Ale czy każdy chleb jest równie wartościowy? Niestety nie! Producenci stosują różne sztuczki, aby ich produkty wydawały się bardziej wartościowe, niż są w rzeczywistości… Nie dajcie się zwieść!

Jaki chleb w czasie diety?

Zasady:

1. Wybierajcie pieczywo wypiekane w foremce.

2. Pieczywo powinno być ciężkie, konsystencja ścisła, skórka twarda. Po ściśnięciu chleba palcami – nie powinno łatwo się uginać.

3. Oceńcie pieczywo „na oko” – powinno mieć ciemny kolor.

Ale uwaga: chleb w ciemnym kolorze nie zawsze jest ciemnym pieczywem! Producenci często dodają barwnik, aby sprawić wrażenie, że sprzedają ciemne (w domyśle: zdrowsze) pieczywo. Zróbcie test – sprawdźcie, czy jest cięższe niż białe pieczywo i czy łatwo się ugina.

4. Czytajmy etykiety! W prawdziwym chlebie powinna być woda, mąka, zakwas lub drożdże, sól.

5. Prawdziwy chleb jest droższy od podróbek (niestety).

6. Warto wybierać pieczywo z dodatkiem dyni, słonecznika, siemienia lnianego. To dodatkowe źródło witamin i minerałów, a także tłuszczów w postaci korzystnej dla organizmu.

Przegląd pieczywa

CIEMNE PIECZYWO – pieczone z mąki razowej, pełnoziarnistej. Najbardziej wartościowe, źródło cennego błonnika.

BIAŁE PIECZYWO – pieczone jest z białej mąki, która została oczyszczona z wartościowych części ziarna, dlatego znajdują się w nim zaledwie śladowe ilości minerałów, witamin oraz błonnika… Zaspokaja głód na krótko i jest źródłem pustych kalorii.

CHRUPKIE PIECZYWO – uważa się, że pieczywo chrupkie jest niskokaloryczne, dlatego poleca się go osobom dbającym o linię. Tymczasem – w przeliczeniu na 100 g, pieczywo chrupkie ma więcej kalorii niż tradycyjny chleb! Oczywiście, chrupki chlebek jest lżejszy, dlatego je się go mniej niż zwykłego chleba, ale tym samym dostarcza mniej składników odżywczych i energii (szybciej zgłodniejesz).

Wnioski? Możecie zastępować zwykłe pieczywo pieczywem chrupkim, ale jeśli wolicie prawdziwy, pachnący i smakowity chlebek – macie zielone światło 🙂

K }

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *