artykuły

Kaloriadę czas zacząć

21 sierpnia 2012

Cześć! Czy wy też dbacie o figurę? Chcecie się pozbyć kilku zbędnych kilogramów? Interesujecie się zasadami zdrowego żywienia? Jeśli tak, to doskonale trafiliście 🙂
Kaloriada to wielka przygoda z dietami, przepisami i poradami jak zmienić swoje nawyki na lepsze i wreszcie odżywiać się zdrowo… z korzyścią dla figury! Tu dowiecie się, jak schudnąć i utrzymać efekty diety. Będzie liczenie kalorii, sprawdzanie, w jakiej „grupie kalorycznej” (dziesiątki? setki?) jest dany produkt – w tym pomogą nam tabele-kalorii.pl Odchudzanie to wyzwanie dla zdeterminowanych.
Nie obiecuję, że będzie łatwo.
Nie obiecuję, że od razu wszystko się uda.
Ale obiecuję, że powoli, małymi krokami, można dojść do wymarzonego celu. I ja wam w tym pomogę.

Dlaczego stworzyłam Kaloriadę? Bo chciałam się z wami podzielić swoimi odkryciami związanymi ze zdrowym odżywianiem – i odchudzaniem się.

Dlaczego nikt nam nie mówi, że…

…zasady zdrowego żywienia są proste!

Kombinujemy, rezygnujemy z kolacji, odrzucamy jakiś typ posiłków (na przykład te z węglowodanami), decydujemy się na jakieś suplementy – a przecież wystarczy zacząć od 5 posiłków dziennie, odpowiednio zbilansowanych i o określonej liczbie kalorii, które można wygodnie liczyć w tabelach kalorii on-line. Mój wniosek: „wróć do ustawień początkowych” (mam taką opcję w swoim telefonie) – zresetujcie wszystkie przekonania, które nie doprowadziły was do upragnionego celu i zacznijcie od podstawowej wiedzy o swoich organizmach.

…osoba na diecie NIE chodzi ciągle głodna!

Znacie ten stereotyp: ludzie na diecie mają na obiad listek sałaty, chodzą źli, głodni i tylko czekają, żeby dorwać się do lodówki, którą opróżniają w ciągu pięciu minut? Tak naprawdę, gdy je się 5 posiłków dziennie, ani przez chwilę nie jest się głodnym, bo co trzy godziny spożywa się kolejny posiłek. Co więcej – dania są urozmaicone, pyszne, dostarczają mnóstwo witamin i mikroelementów, więc organizm osoby na diecie sprawnie funkcjonuje – nie jest narażany na ciągły „alarm”, gdy nagle nie dostaje koniecznej dawki kalorii lub np. węglowodanów.

…im bardziej chce się iść na skróty w odchudzaniu, tym bardziej wpada się w huśtawkę chudnięcia i tycia!

Doskonale rozumiem marzenia o szybkim schudnięciu, dlatego właśnie takim zainteresowaniem cieszą się różne diety – dieta Dukana, dieta kopenhaska, dieta South Beach, dieta Atkinsa itd… Ale kluczem do trwałego schudnięcia jest tak naprawdę trwała zmiana nawyków żywieniowych. Mój wniosek: lepiej odchudzać się trochę dłużej, ale schudnąć zdrowo.

…ważna jest psychika osoby odchudzającej się!

Ciało i umysł traktuje się jako coś rozdzielnego, a przecież pierwszym pytaniem przed rozpoczęciem odchudzania powinno być: „dlaczego mam nadwagę?”. Dopiero gdy dojdzie się do porozumienia z samym sobą, można coś trwale zmienić na lepsze. Poza oczywistymi sytuacjami (nadwaga po ciąży, problemy z hormonami itd.), dodatkowe kilogramy mogą być znakiem, że jedzeniem coś sobie wynagradzamy (nadmierny stres? rozstanie z bliską osobą? nielubianą pracę? trudne studia?). Warto się nad tym zastanowić.
I koniecznie trzeba dbać o dobrą kondycję psychiczną w czasie odchudzania – przecież właśnie wchodzi się na drogę zmian na lepsze, to ma być świetny okres w życiu!

Takich pytań mam więcej. Odkąd zaczęłam zgłębiać ten temat, pomyślałam, że podzielę się zdobytą wiedzą z innymi – chciałabym stworzyć miejsce, gdzie jasno i rzetelnie przedstawione są fakty na temat zdrowego odżywiania.

Muszę jednak dodać, że:

Nie jestem dietetyczką – ale każdą podaną informację sprawdzam w kilku źródłach.

Gdy mnie o coś zapytacie – odpowiem, jeśli będę przekonana, że znam prawidłową odpowiedź. Jeśli nie będę jej znała, szczerze wam o tym napiszę. Jestem wobec was uczciwa.

Podane przeze mnie rady traktujcie jako moją prywatną opinię. Czasem buntujecie się przeciwko niektórym rzeczom, o których piszę. Uważacie, że można rezygnować z kolacji czy spożywać tylko 1000 kcal w ciągu dnia… OK, wy macie prawo do swoich przekonań, a ja do swoich 🙂

Nie wiem, jak się żywić w przypadku różnych dolegliwości – nie eksperymentujcie ze swoimi organizmami, idźcie do lekarza. Doceni, że chcecie w rozsądny sposób zmienić coś na lepsze i na pewno wam pomoże.

Miało być krótko, a wyszło jak zwykle 🙂 To jeszcze tylko prośba: odzywajcie się, komentujcie tu i na Facebooku, żebym wiedziała, czy na pewno chcecie, żebym pisała dalej!

Od jutra, przez 10 kolejnych dni, podpowiem wam, jak się przygotować do tej wielkiej zmiany.

Gotowi? Kaloriadę czas zacząć!

{ K }

  1. A ja jestem na Kaloriadzie od 28 maja, efekt – 11kg. Dzięki waszym tabelom liczę kalorie i zdrowiej jem. Dzięki za pomoc.

  2. Ja schudlam od ok 8 marca 20 kilogramow,patrzac teraz przez pryzmat czasu nie samo chudniecie bylo wyzwaniem,jak to wiele osob mysli….utrzymanie tego wyniku,pozostanie przy zdrowych nawykach….odpychanie pokus jest dopiero wyzwaniem:))Ja bardziej potrzebuje radi wsparcia teraz aby wytrwac bardziej niz wczesniej:)

  3. Wasze sukcesy są dla nas niesamowitą motywacją, dziękujemy za każdą taką wiadomość! Tak, wytrwanie w zdrowych nawykach i utrzymanie efektu odchudzania to wielkie wyzwanie, ale będziemy Cię wspierać! Wkrótce przygotuję osobny artykuł o "życiu po diecie".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *